כיצד הטכנולוגיה המרתקת של הזרקת פלסטיק קשורה לעולם הרפואה?

מזרקים קיימים לא רק בעולם הרפואה – הם בשימוש גם בעולם ייצור הפלסטיק! למעשה, שני התחומים משתלבים בסוג ייצור זהה, באופן מעניין ורב שימושי. כלומר, הזרקת פלסטיק היא טכנולוגיה חשובה לגבי ייצור מוצרים לעולם הרפואה. מדוע? וכיצד זה מתבטא בפועל? בואו נראה!

פלסטיק בעולם הרפואה

רפואה מתקשרת ובצדק, למכשור מתוחכם ויקר. אך זה הוא רק חלק מהסיפור. במסגרת מוצרים לתחום הרפואה, יש גם מוצרים זולים וגם חלקי פלסטיק שונים, במוצרים יוקרתיים ומתוחכמים במיוחד. מוצרי פלסטיק רבים מיוצרים באמצעות הזרקת פלסטיק. זאת, לאור העובדה כי הטכנולוגיה הזאת גמישה מאוד באפשרויות שהיא מספקת. מייד נרחיב על כך. אך בהיבט המחיר, היא גם זולה יחסית למימוש ולכן משתלמת גם עבור ייצור מוצרים רפואיים. במקביל, היכולות שהפלסטיק עצמו מציב, הן כיום מתקדמות מאוד. ניתן ליצור באמצעות חומר זה, גם חלקים שלא הולכים ביחד עם תדמיתו הזולה והחלשה. יש פלסטיק חזק מאוד ויש פלסטיק עם גימור מרשים ויוקרתי – האפשרויות רבות. כמו כן, כפי שנסביר בהמשך, גם ניתן לספק לו תכונות שונות שחשובות במוצרים רפואיים.

אז מה היא הזרקת פלסטיק?

הזרקת פלסטיק היא רעיון פשוט למדי, שמבוסס על דחיסת חומר רך לתבנית. עקרונית, זה ממש כמו שמכינים לבנים לבנייה, כאשר דוחסים מלט נוזלי לתבנית ומניחים לחומר להתקשות. במקרה של הזרקת פלסטיק, מזריקים פלסטיק נוזלי לתבנית מיוחדת (שיוצרה בהתאם למוצר), מניחים לזה להתקרר ומוציאים את החלק שהתקשה מהתבנית. לאחר מכן ניתן לצבוע את החלק, לקדוח בו, לחתוך אותו וכדומה. גישה פשוטה זו של הזרקה לתבניות, מספקת גמישות יוצאת דופן. ניתן בעזרתה ליצור חלקים במבחר אדיר של צורות, פשוט על ידי עיצוב התבניות בהתאם לכך. לחלקים יהיו תכונות כאלה ואחרות, בהתאם לסוג הפלסטיק שבוחרים לשם ההזרקה.

 

 

פלסטיק במוצרים רפואיים

כאשר מדובר על מוצרים רפואיים, הפלסטיק צריך פעמים רבות לעמוד בדרישות מיוחדות. למשל מגע עם עור אדם, מבלי לגרום לתגובות כגון אלרגיה. לשם כך, זמינים חומרי גלם פלסטיים מיוחדים, אשר ידועים בשם חומרים רפואיים ביו קומפטביליים. כמו כן, ייצור חלקי הפלסטיק האלה, נדרש לעמוד בתנאי ניקיון מיוחדים עבור מוצרים רפואיים. חברת י.ש.ר תעשיות פלסטיק למשל היא בעלת אישור ISO-13485 רפואי, שלפיו היא הקימה מערך הרכבות רפואיות, למוצרי פלסטיק בתחום הרפואי ובקוסמטיקה. זאת, כולל חדר הרכבות “לבן” (סביבה מבוקרת) על פני שטח של כ-280 מ”ר ובתוכו חדר נקי (בתקן ISO8 – CLASS 100,000) בגודל 70 מ”ר. כך מתאפשרות הרכבות בתנאי ניקיון מרבי, של מכלולים פלסטיים ותת מכלולים, כולל הרכבה של מוצרים מוגמרים בתחום הרפואי.

עוד על ישר תעשיות פלסטיק

י.ש.ר תעשיות פלסטיק היא חברה וותיקה (נוסדה ב-1978) אשר מציעה את שרותיה עבור עסקים גדולים (בלבד). החברה מתמחה בפיתוח, בייצור ובהתאמת פתרונות טכנולוגיים חדשניים וכוללים לתעשיית הפלסטיק – ברפואה ולא רק. למעשה, היא פעילה בענפי תעשייה ושירותים רבים, בארץ ובעולם, כולל ציוד בטחוני, מוצרי השקיה וחקלאות, חלקי פלסטיק עבור עולם האלקטרוניקה וההייטק בכלל, מוצרי אסתטיקה ומוצרי צריכה. היבט חשוב מאוד של פעילותה, הוא שהחברה מספקת פתרון כולל במקום אחד. החל מאפיון המוצר, ייצורו בפועל מפלסטיק, הרכבה ואריזה – הכל אצל אותו הספק, עם אחריות אחת. תודות לכך, מקבלים חסכון כספי, צמצום זמני ייצור, שיפור באיכות המוצר, חסכון בתהליכי לוגיסטיקה והובלה ויתרונות נוספים.

לסיכום

הזרקת פלסטיק לייצור מוצרי רפואה הוא פתרון מצוין, שכל מי שמתעניין בייצור מוצרים כאלה צריך להכיר.

נגישות