לא רק בקרב ילדים: מהי דלקת קרום המוח?

דלקת קרום המוח היא מצב מסכן חיים שדורש את תשומת הלב שלנו. המוח וחוט השדרה שלנו הם שני עמודי תווך חיוניים של מערכת העצבים המרכזית של הגוף והם עטופים בשכבות הגנה הידועות בשם קרומי המוח. כעת, דמיינו שהם הופכים מודלקים ומשבשים את פעולתו הפנימית של גופכם. זה בדיוק מה שקורה בדלקת קרום המוח. במאמר זה נתעמק תחילה בסוגי המחלה, בתסמיניה, בשכיחותה בקרב אוכלוסיות שונות ובטיפולים שיכולים לחולל שינוי מציל חיים.

מהי דלקת קרום המוח?

דלקת קרום המוח היא מחלה זיהומית המאופיינת בדלקת של קרומי המוח, שהם שלוש שכבות הגנה המכסות את המוח ואת חוט השדרה. שכבות אלה – הקרום הקשה (דורה מאטר), הקרום העכבישי (מאטר ארכנואיד) והקרום הדק (פיה מאטר) – ממלאות תפקיד קריטי בהגנה על מערכת העצבים המרכזית. כאשר הם נהיים מודלקים, התפקוד התקין של המוח וחוט השדרה משתבש, מה שעלול לגרום לבעיות בריאותיות חמורות.

סוגי דלקת קרום המוח

ישנם מספר סוגים של דלקת קרום המוח, מסווגים על בסיס הגורמים להם. הסוגים הנפוצים ביותר כוללים:

 • דלקת קרום המוח חיידקית: דלקת קרום המוח חיידקית נגרמת על ידי מיני חיידקים שונים, כאשר Neisseria meningitidis ו- Streptococcus pneumoniae הם בין הגורמים הנפוצים ביותר. סוג זה של דלקת קרום המוח מדבק מאוד ויכול להוביל לסיבוכים חמורים אם לא מטופל מיד.
 • דלקת קרום המוח ויראלית: דלקת קרום המוח הוויראלית היא בדרך כלל פחות חמורה מדלקת קרום המוח חיידקית ונגרמת על ידי וירוסים שונים, כולל אנטרו-וירוסים ווירוס הרפס סימפלקס. למרות שדלקת קרום המוח ויראלית היא בדרך כלל פחות מסוכנת, היא עדיין יכולה לגרום אי נוחות וסיבוכים.
 • דלקת קרום המוח פטרייתית: דלקת קרום המוח פטרייתית נגרמת על ידי זיהומים פטרייתיים והיא נדירה יחסית. היא מדבקת בדרך כלל אנשים עם מערכת חיסון חלשה, כגון אנשים החולים ב-HIV/איידס או אנשים שעוברים טיפולים חיסוניים.
 • דלקת קרום המוח לא זיהומית: סוג זה של דלקת קרום המוח אינו נגרם על ידי גורמים זיהומיים אלא על ידי גורמים לא זיהומיים כגון חומרים מגרים כימיים, תרופות או מצבים רפואיים בסיסיים כמו זאבת (לופוס) או סרטן.

תסמיני דלקת קרום המוח

התסמינים של דלקת קרום המוח יכולים להשתנות בהתאם לסוג ולחומרת המצב. תסמינים נפוצים כוללים:

 • חום גבוה: דלקת קרום המוח מתחילה לעיתים קרובות עם התפרצות פתאומית של חום גבוה ומלווה בצמרמורות.
 • כאב ראש חמור: החולים בדלקת קרום המוח חווים לרוב כאבי ראש עזים.
 • נוקשות בצוואר: צוואר נוקשה הוא סימן קלאסי לדלקת קרום המוח. חולים עשויים להתקשות להזיז את צווארם.
 • פוטופוביה: דלקת קרום המוח עלולה לגרום לעיניים להיות רגישות לאור, מה שמוביל לפוטופוביה.
 • בחילות והקאות: בחילות והקאות הם תסמינים שכיחים של דלקת קרום המוח ויכולים לתרום להתייבשות.
 • בלבול: ככל שהמצב מתקדם, המטופלים עלולים להיות מבולבלים או אפילו חסרי הכרה.
 • פריחה בעור: במקרים של דלקת קרום המוח חיידקית, עלולה להתפתח פריחה אופיינית בעור הנקראת petechiae.
 • התקפים: התקפים יכולים להתרחש במקרים חמורים של דלקת קרום המוח.

 

שכיחות בקרב אוכלוסיות

דלקת קרום המוח יכולה להשפיע על אנשים מכל הגילים והרקעים, אך אוכלוסיות מסוימות רגישות יותר לסוגים ספציפיים של דלקת קרום המוח:

 • דלקת קרום המוח חיידקית: סוג זה שכיח יותר בקרב ילדים מתחת לגיל 5, מתבגרים וצעירים המתגוררים במקומות משותפים, כגון מעונות סטודנטים. מצבים רפואיים מסוימים או הליכים כירורגיים יכולים גם להגביר את הסיכון לדלקת קרום המוח חיידקית.
 • דלקת קרום המוח ויראלית: דלקת קרום המוח הנגיפית יכולה להשפיע על אנשים בכל הגילים והיא שכיחה יותר בסוף הקיץ ובתחילת הסתיו. היא מדביקה בדרך כלל אנשים עם מערכת חיסון מוחלשת.
 • דלקת קרום המוח פטרייתית: אנשים עם מערכת חיסון חלשה, כגון החולים ב-HIV/איידס, מושתלי איברים או אנשים הנוטלים תרופות לדיכוי מערכת החיסון, נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בדלקת קרום המוח פטרייתית.

טיפול בדלקת קרום המוח

טיפול מיידי בדלקת קרום המוח הוא קריטי, שכן היא יכולה להתקדם במהירות ולהוביל לסיבוכים חמורים, כולל למוות. בחירת הטיפול תלויה בסוג דלקת קרום המוח:

 • דלקת קרום המוח חיידקית: דלקת קרום המוח חיידקית היא מצב חירום רפואי. הטיפול כולל בדרך כלל אנטיביוטיקה תוך ורידית כדי להתמקד בחיידקים הספציפיים הגורמים לזיהום. אבחון מוקדם הוא קריטי לפרוגנוזה טובה יותר.
 • דלקת קרום המוח הנגיפית: דלקת קרום המוח הנגיפית היא לעיתים קרובות פחות חמורה מהצורה החיידקית ועשויה להיפתר מעצמה ללא תרופות אנטי-ויראליות ספציפיות. טיפול תומך, כגון משככי כאבים ונוזלים, יכול לעזור לנהל את התסמינים בזמן שהגוף נלחם בנגיף.
 • דלקת קרום המוח פטרייתית: דלקת קרום המוח פטרייתית עשויה לדרוש תרופות אנטי פטרייתיות לטווח ארוך, ובמקרים מסוימים, אשפוז. משך הטיפול והגישה תלויים בזיהום הפטרייתי הספציפי ובבריאותו הכללית של המטופל.
 • דלקת קרום המוח לא זיהומית: טיפול בדלקת קרום המוח שאינה זיהומית כרוך בטיפול בגורם הבסיסי, כגון הפסקת השימוש בתרופות פוגעניות או ניהול מצבים אוטואימוניים עם תרופות מדכאות חיסון.

לסיכום

דלקת קרום המוח היא מצב רפואי חמור המאופיין בדלקת של קרומי המוח המקיפים את המוח וחוט השדרה. הכרת הסוגים השונים של דלקת קרום המוח, תסמיניהם, שכיחותם בקרב אוכלוסיות שונות וטיפולים מתאימים חיוניים לאבחון מוקדם ולטיפול יעיל. אם אתם חושדים שנדבקתם בדלקת קרום המוח, פנו לטיפול רפואי מיידי כדי לשפר את הסיכויים לתוצאה חיובית וכדי למנוע סיבוכים.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות